ابزار وبلاگ

ابزار وبمستر

ابزار وبمستر

دفــاع مـقـدس - مقاله دفاع مقدس

انتخابات در فلسطین اشغالی در حالی به پایان رسید که هرچند احتمالا نتانیاهو بار دیگر نخست وزیر رژیم اسرائیل خواهد بود اما رای غیرقابل توجهی که ائتلاف مدنظر وی آورده است، همان طور که یک تحلیلگر نیویورک تایمز گفته است، «توبیخی تحقیرآمیز» برای وی و سیاست های تندروانه و نابخردانه کابینه اش محسوب می شد.

 
در انتخابات اخیر اسرائیل، حزبی جدید سربرآورده که «یش آتید» نام دارد. این حزب که توسط یک مجری تلویزیونی تاسیس شده، 19 کرسی در کنست به خود اختصاص داده و به مواضع میانه رو شهره شده است، هرچند که تاکنون در عمل امتحانی پس نداده است.

 
یش آتید همان طور که نیویورک تایمز هم اذعان کرده، تلاش کرده است تا با راست گرایان به «تضاد آنتاگونیستی» برنخورد و در ضمن، نگاهی مثبت به حسن نیت فلسطینی ها در مذاکرات موسوم به صلح نداشته و مذاکرات سازش را در اولویت برنامه های خود قرار نداده است.

 ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ سه شنبه بیست و نهم مهر 1393 توسط حســین اکــرمی

نظام ارزشی اسلام برای تنظیم روابط انسانها، قوانین مترقی و سعادت آفرینی را مقرر كرده است كه با اجرای آن در جامعه می توان به افقهای امید بخشی در زندگی فردی و اجتماعی امیدوار بود. اگر این قوانین به طور صحیح و كامل رعایت شود، نیازی به اعمال فشار و نیروهای امنیتی و انتظامی و مراجع حل اختلاف و محاكم قضایی و داوری نخواهد بود.
یكی از این قوانین كه آرامش روحی و روانی افراد را در نظام خانواده تأمین می كند، حقوق متقابل زن و مرد در محیط خانه است. خداوند متعال با اشاره به این حقوق متقابل می فرماید:
«وَلَهُنَّ مِثْلُ الذَّی عَلَیهِنَّ بِالْمَعْروُفِ و لِلرِّجالِ عَلَیهِنَّ دَرَجَةٌ وَاللَّهُ عَزیزٌ حَكیمٌ» (1) ؛ «برای زنان همانند وظائفی كه بر دوش آنهاست، حقوق شایسته ای نیز قرار داده شده و مردان بر آنان برتری دارند و خداوند توانا و حكیم است.»
خانواده ای كه زن و مرد در آن به حقوق همدیگر آشنا باشند و در رعایت آن حقوق، نهایت كوشش را به عمل آورند، بستر آرامش و آیه ای از آیات الهی و موهبتی آسمانی و سپری در مقابل آفات و آسیبهای اجتماعی برای خود و فرزندانشان خواهد بود.
به همین خاطر، خداوند متعال این محیط تربیتی، اخلاقی و آموزشی و مهد محبت و عاطفه را به عنوان آیه ای از آیات خود به شمار آورده، می فرماید: «وَ مِنْ اَیاتِه اَنْ خَلَقَ لَكُمْ مِنْ اَنْفُسِكُمْ اَزْواجاً لِتَسْكُنُوا اِلَیها وَجَعَلَ بَینَكُمْ مَوَدَّةً وَ رَحْمَةً اِنَّ فی ذلكَ لَآیاتٍ لِقَوْمٍ یتَفَكَّروُنَ» (2) ؛ «از نشانه های خداوند این است كه از جنس خودتان برایتان همسرانی آفرید تا توسط آنان آرامش یابید و در میان شما دوستی و مهربانی قرار داد. البته كه در این امر برای اندیشمندان نشانه هایی وجود دارد.»

 ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ جمعه بیست و پنجم مهر 1393 توسط حســین اکــرمی

این روزها واژه ای ذیل عنوان «خلیفه گری جهانی» وارد ادبیات سیاسی شده است و برخلاف ظاهر آن که نوعی تلاش اسلام گرایانه از نوع سنتی و تاریخی آن برای استقرار نظام های خاص سیاسی را تداعی می نماید، یک دستور کار «اطلاعاتی و امنیتی» است که برای جوامع اسلامی بخصوص جوامع اسلامی شمال آفریقا که در معرض انقلاب های دین گرایانه اند، طراحی، تنظیم و به اجرا گذاشته شده است.

 

 نمودهای عینی این پدیده را می توانیم در مسائل امنیتی حدود شش ماه اخیر لیبی، مسائل امنیتی 10 روز اخیر الجزایر و حوادث روزهای اخیر «مالی» مشاهده نمائیم.

هفته گذشته - 28/10/91- مجله آمریکایی تایم- به دلایل خاصی که به روابط آمریکا و فرانسه باز می گردد- فاش کرد که منابع اطلاعاتی MI6 جهادی هایی - عنوانی که غرب برای بد نام کردن جهاد به تروریست ها می دهد- را یافته اند که فرانسه را به مقصد آموزش و مبارزه در شمال مالی ترک کرده اند. این مجله از قول منابع امنیتی نزدیک به دولت، یادآور شد که مرکز آموزش و تجهیز نیروهای اعزامی به مالی پیش از این و در دوره ای که ناتو سرگرم عملیات هوایی علیه لیبی بود، به آموزش و تجهیز یک گروه متحد القاعده در لیبی می پرداخته است.

 ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ سه شنبه بیست و دوم مهر 1393 توسط حســین اکــرمی

آنچه پیش روی شما قرار گرفته مجموعه ای است تحت عنوان « حجاب در ادیان و ملل» که در آن به بحث حجاب در ادیان و ملّت های مختلف پرداخته شده است. زن از دیدگاه اسلام دارای شخصیّتی والا و ارزشمند است که وجود او زینت بخش آفرینش است. حجاب برای زنان همچون صدفی است که گوهر وجودشان را از گزند خطرها و آسیب ها مصون می دارد ، نه تنها به آنان بلکه به جامعه آرامش و سلامت می بخشد و جامعه را از گزند فساد و فحشا حفظ می کند از این رو ضرورت تبیین این تحقیق این بوده که ، چون زنان نقش بسیار عظیمی در جامعه دارند ( از جمله در تربیت فرزند) بنابراین باید سالم بوده و دارای حجاب باشند تا بتوانند نسل های آینده را به خوبی تربیت کنند. با توجّه به آنچه که بیان شد و بانظر به اهمیّت موضوع، این تحقیق از تشکیل شده از 5 فصل که در فصل اول آن با عنوان حجاب در دین مقدس اسلام و بررسی واژه حجاب، فلسفه و فوائد آن، حجاب برتر، و ارزش و اهمیت حجاب در اسلام و در پایان فصل به بررسی حجاب در آیات و روایات پرداخته شده است. فصل دوم آن با عنوان حجاب در آیین زرتشت به بررسی وضعیت حجاب در دین زرتشت ، لباس مذهبی آنان و ... پرداخته شده است. و در فصل سوم با عنوان حجاب در دین یهود به بررسی حجاب در کتاب مقدس تورات حجاب و پیشگیری از مفاسد اجتماعی و ... پرداخته شده است. فصل چهارم با عنوان حجاب در آیین مسیحیت به بررسی حجاب در آیین مسیحیت که منعکس کننده حجاب در کتاب مقدس انجیل و سیره عملی زنان مسیحی می باشد پرداخته شده است. فصل پنجم که فصل پایانی می باشد به بررسی حجاب در ملل مختلف پرداخته شده است . هدف از نوشتن این تحقیق با این عنوان ، این است که: ما در عصری زندگی می کنیم که بی حجابی و بدحجابی در آن زیاد شده ، و مردم ما بیشتر تحت تأثیر فرهنگ غلط غرب قرار گرفته اند. لذا سعی اینجانب بر این بوده که با تبیین و تحلیل این مجموعه بتوانم کمک شایان توجّه ای را در اثبات حجاب نمایم. از جمله منابع استفاده شده در این مجموعه ، کتاب های چون: حجاب در ادیان الهی تألیف علی محمّدی آشنانی ، پوشش زن در گستر? تاریخ تألیف طیّبه پارسا ، مسئله حجاب تألیف مرتضی مطهری و... می باشد. کلید واژه حجاب ، دین ( ج ادیان) ، ملَّ? (ج ملل ) .

 نوشته شده در تاريخ دوشنبه هفتم مهر 1393 توسط حســین اکــرمی

یکی از سوالات و ابهاماتی که در مورد فعالیت های القاعده وجود دارد این است که چرا این گروه با تمام ادعاهای خود در مورد مبارزه با استعمارگران و اشغال گران تا به حال علیه رژیم غاصب صهیونیستی اقدامی نکرده است و حتی در اعلامیه ها و بیانیه های خود مواضع خیلی محکمی علیه این رژیم نگرفته است. در قسمت قبل بیشتر به بررسی مهم ترین مولفه های فکری القاعده و برخی از دلایل عدم فعالیت القاعده علیه رژیم صهیونیستی پرداخته شد. در این قسمت به بررسی ادامه دلایل غیبت القاعده از میدان جهاد علیه رژیم صهیونیستی پرداخته می شود.

 
ب. ثبات موجود در منطقه ی شامات و هم مرز با اسرائیل یکی از دلایل عدم فعالیت چشمگیر نیروهای وابسته به القاعده علیه اسرائیل است. نگاهی به تحرک و رشد جریان افراطی القاعده در دهه ی اخیر گواه آن است که این جریان مانند ویروس عمدتاً در نقاطی به فعالیت می پردازد که فاقد ثبات بوده و فضا برای رشد جریان های سلفی مهیا بوده است. یمن، سومالی، مالی، افغانستان و پاکستان نمونه ی بارزی در این زمینه محسوب می شوند که عمدتاً جولانگاه فعالیت و رشد تندروهای القاعده بوده اند.
 
منطقه ی شامات و هم مرز، با اسرائیل به دلیل تسلط حکام آن نظیر حسنی مبارک، بشار اسد و عبداله اردنی بر وضعیت کشورهایشان، هیچ گاه زمینه ای را برای رشد عناصر افراطی مهیا نکرده است. سایر نقاط بحران زا مانند جنوب لبنان و باریکه ی غزه نیز یا دامنه ی نفوذ شیعیان بوده اند که مخالف سیاست های القاعده هستند یا توسط صهیونیست ها تحت محاصره ی شدید قرار گرفته اند.
 

 ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ یکشنبه پنجم مرداد 1393 توسط حســین اکــرمی

واقعه گروگان گیری اخیر در یک تأسیسات گازی در الجزایر و همچنین درگیری های اخیر در مالی، بیش از هر چیز، نمایانگر تولد نسل جدیدی از گروه القاعده در جهان عرب بود. این نسل جدید که سومین نسل از القاعده است، از دید تحلیلگران، خطرناک ترین شاخه این گروه تاکنون به شمار می رود.
به گزارش «تابناک»، وقایع اخیر رخ داده در آفریقا، به ویژه گروگان گیری در تأسیسات گازی در الجزایر که به دست یک گروه وابسته به القاعده انجام گرفت، سبب شد اذهان متوجه موضوع تجدید حیات این گروه ترویستی شود.

در همین زمینه، «بروس ریدل»، پژوهشگر ارشد در مؤسسه «بروکینگز» در مطلبی که در سایت «المانیتور» منتشر شده، می نویسد:

با وجود کشته شدن اسامه بن لادن، القاعده توانست از انقلاب های عربی به منظور ایجاد بهترین پناهگاه ها برای خود در جهان عرب استفاده کند. می توان گفت که این مرگبار ترین نسل القاعده است که تاکنون ظهور کرده است. البته در مرکز این القاعده جدید، القاعده قدیمی همچنان به حیات خود ادامه می دهد. «ایمن الظواهری» هنوز در پاکستان پنهان است و همچنان مسیر راهبردی افراط گرایی جهانی را تعیین می کند.

 ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ یکشنبه پانزدهم تیر 1393 توسط حســین اکــرمی

جنگ رژیم صهیونیستی علیه جبهه مقاومت از سال 1982 آغاز شد. تهاجم نظامی به لبنان در شرایطی انجام گرفت که گروه های اجتماعی فاقد ابزارهای مقابله با تهاجم رژیم صهیونیستی بودند. از این مقطع زمانی به بعد، شرایط برای گسترش فضای مقاومت علیه تهدیدهای رژیم صهیونیستی به وجود آمد.

 

شکل گیری نیروهای مقاومت مانع از انجام اقدام های تهاجمی و جنگ پیش دستانه رژیم صهیونیستی علیه کشورهای منطقه نشده است. همواره این سؤال مطرح می شود که علت اصلی جنگ های رژیم صهیونیستی علیه نیروهای اجتماعی کشورهای جبهه مقاومت چه بوده است.

 

در این ارتباط رویکردهای متفاوتی ارائه شده است. در این مقاله تلاش می شود تا موضوع مربوط به هستی شناسی امنیتی رژیم صهیونیستی به عنوان زیربنای جنگ پیش دستانه علیه نیروهای اجتماعی فلسطین یا جبهه مقاومت مورد بررسی قرار گیرد.

 ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ یکشنبه یازدهم خرداد 1393 توسط حســین اکــرمی

آنچه در این مطلب و مطالب بعدی خواهد آمد، نگاهی به احزاب شرکت کننده در این انتخابات و دیدگاه های آنها در قبال قضایایی همچون فلسطینیان، اعراب و قدس اشغالی است.

لیکود

لیکود را باید کانون جناح راست در میان احزاب راستگرای فعال در عرصه سیاسی رژیم صهیونیستی برشمرد. این حزب در سال 1973 توسط «مناخیم بگین» تاسیس شد و با ائتلاف با چند حزب راستگرا و لیبرال فعالیت خود در عرصه سیاسی اسرائیل را آغاز کرد.

لیکود از ابتدا خود را مدافع ارزش هایی همچون عدالت اجتماعی [بالطبع صهیونیستی]، بازار آزاد و حفظ سنت فرهنگ یهودی معرفی و اغلب ارزش هایش برپایه آموزه های تعالیم «ولادیمیر ژابوتنسکی»، از رهبران جنبش صهیونیسم و بنیانگذار جنبش «احیای صهیونیسم» معرفی کرد.

این حزب در عرصه انتخابات اسرائیل شکست ها و پیروزی های چندی را تجربه کرده است.

حزب لیکود در انتخابات پارلمانی سال 1973 میلادی نتوانست به این موفقیتی دست یابد. ولی در انتخابات سال 1977 توانست از حزب کار پیشی بگیرد و برای نخستین بار در اسرائیل، قدرت را به دست گیرد.

 ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه هفدهم اردیبهشت 1393 توسط حســین اکــرمی

کشمکش در بحرین میان رژیم حاکم و مخالفان تنها در چهارچوب موازنه قوا صورت نمی گیرد بلکه اضافه بر موازنه قوا ، پیرامون مسائل دیگری نیز می باشد . شاید کسانی باشند که گمان کنند رژیم در مقایسه با مخالفان و یا مردم ، از آن قدرت لازم برای رویاروئی با قیام مردمی برخوردار است و در نتیجه اوضاع و تحولات در صحنه بسود مخالفان نمی باشد چون این قدرت است که سرنوشت کشمکش را تعیین می کند. 

این دیدگاه بعضی از صاحبنظران بود اما موضوع اینچنین سطحی نمی باشد . در واقع رژیم حاکم از هیچگونه قدرتی برخوردار نیست جز ابزارهای سرکوب ، که این نیز هرچند که برای رژیم سودمند است اما قدرت مطلق برای حل وفصل مسائل سیاسی سرنوشت ساز را در اختیار آن قرار نمی دهد و به تسلط رژیم بر اوضاع بطور کامل کمک نمی کند ، چون گرفتار نقاط ضعفی می باشد که اگر بطور صحیح از سوی مخالفان مورد بهره قرار گیرد ، برای رژیم هولناک  خواهد بود. رژیم از بلاتکلیفی شدیدی در نهاد قبیله ای خود رنج می برد که در نتیجه به سردرگمی گسترده ای در رویاروئی با این کشمکش گرفتار شده است . همچنین از نوعی انزوای بین المللی و رسوائی شدید در زمینه حقوق بشری رنج می برد ، و این اضافه بر انعدام مشروعیت سیاسی و اخلاقی آن در برابر ملت خود می باشد . جایگاه ایدئولوژیک و تبلیغاتی رژیم ، حتى هواداران خود را راضی نمی سازد . در عین حال روش اداره کشور همچنان روش کهنه وقدیمی است و در نتیجه کشور در یک مسیر تاریک قرار گرفته است که تلفات انسانی وسیعی را بدنبال دارد.

 ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ سه شنبه نوزدهم فروردین 1393 توسط حســین اکــرمی
بسیاری از کارشناسان استعفای العقده، رییس بانک مرکزی مصر را نشان دهنده عمق بحران اقتصادی مصر می دانند چراکه رئیس بانک مرکزی سابق این کشور با کارنامه درخشانی که در پشت سر گذاشتن دو بحران اقتصادی از سال 2008 این کشور داشت شرایط حاضر را تاب نیاورد.
بنیه ضعیف اقتصاد این کشور سبب گردیده، تجارت خارجی مصر از سال های بسیار دور موازنه منفی داشته باشد، به این معنی که صادرات این کشور هرگز نتوانسته هزینه واردات آن را تامین کند و امر سبب افزایش نجومی بدهی های خارجی مصر شده است. تا جایی که آمارهای رسمی از بدهی ۱۵۰ میلیارد دلاری مصر حکایت دارد که با حدود ۸۰ درصد تولید ناخالص ملی این کشور برابری می کند.
این در حالی است که سطح زمین های زیرکشت 3 درصدی
” آمارهای رسمی از بدهی ۱۵۰ میلیارد دلاری مصر حکایت دارد که با حدود ۸۰ درصد تولید ناخالص ملی این کشور برابری می کند. “
و روش های سنتی کشاورزی سبب شده همه ساله مواد غذایی نزدیک به ۲۰ درصد واردات مصر را تشکیل دهد تا جایی که ذخایر ارزی مصر از 36 میلیارد دلار در هجده ماه قبل به 4/14 میلیارد دلار در حال حاضر کاهش یافته است.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ سه شنبه ششم اسفند 1392 توسط حســین اکــرمی

اهمیت لابی های صهیونیستی منجر شده که پژوهش های مختلفی درباره آن انجام شود که در میان آنها می توان به «لابی اسرائیل در آمریکا» اشاره کرد که توسط استفان والت و جان میرشایمر دو تن از تحلیلگران و صاحبنظران آمریکایی در حوزه روابط بین الملل نوشته شده است.

آنها در زمینه تأثیرگذاری لابی های صهیونیستی بر سیاست های خارجی آمریکا می نویسند: «سخاوتمندی و گشاده دستی خارق العاده آمریکا در مورد اسرائیل، در صورتی که این کشور یک متحد استراتژیک مهم برای آمریکا محسوب می شد یا دلایل اخلاقی محکمی برای این عمل وجود داشت، توجیه پذیر بود؛ اما هیچ یک از این دو منطق در مورد اسرائیل صادق نیست.»

آنها دلایل استراتژیک زیر را برای استدلال خود عنوان می کنند: «1- حمایت از اسرائیل برای آمریکا، بسیار پرهزینه است و موجب ایجاد اشکال بر سر راه روابط آمریکا با جهان عرب می شود. 2- آسیب پذیری اسرائیل در جنگ علیه تروریسم و برخورد با رژیم های خودسر منطقه، نقطه ضعف آمریکا محسوب می شود. 3- این که گفته می شود تهدیدهای تروریستی مشابه موجب اتحاد آمریکا و اسرائیل شده است، دارای منطقی وارونه است: آمریکا به دلیل حمایت بیش از حد از اسرائیل، در معرض تهدیدهای تروریستی قرار گرفته است و نه برعکس. 4- رژیم های به اصطلاح خودسر منطقه، تهدیدی مستقیم برای منافع حیاتی آمریکا محسوب نمی شوند، بلکه در عوض تهدیدی جدی برای اسرائیل به شمار می روند.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ سه شنبه ششم اسفند 1392 توسط حســین اکــرمی

طرح هدف قرار دادن نظام سوریه که به جهت بر هم زدن خط مقاومت و حمایت از رژیم صهیونیستی طراحی شده بود با پایداری ˈبشار اسدˈ و ارتش وفادار این کشور با شکست روبرو شده است. هم اکنون در عرصه سیاسی- نظامی، بین تصمیم گیران رژیم صهیونیستی اختلاف دیدگاه وجود دارد. سیاستمداران رژیم صهیونیستی مدعی اند که سقوط نظام سوریه باعث می شود خط مقاومت از بین برود. در حالی که نظامیان این رژیم معتقدند که سقوط نظام سوریه باعث می شود جایگزین این نظام، اسراییل را به سختی آزار دهد. هرچند که مقاومت ˈبشار اسدˈ و مردم سوریه در برابر همه توطئه ها؛ گمانه زنی ها را در مورد سقوط نظام سوریه و سناریوهای بعد از سقوط با شکست روبرو کرده است.
** هشدار منابع نظامی اسراییل از تحولات میدانی سوریهادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ دوشنبه پنجم اسفند 1392 توسط حســین اکــرمی

ریشه های این اختلاف را باید در روند دو ساله اخیر و البته پیش زمینه های ذهنی که در فرهنگ عمومی مصر جا دارد، جست وجو کرد. تاریخی را که مصر آن را سپری کرده، دارای شکاف های اجتماعی- فرهنگی زیادی است، از این رو احزاب و گروه های سیاسی زیاد با تفکرات متفاوت و متضادی در این کشور ریشه دوانیده است، بنابراین مصر همچون بسیاری از کشورهای منطقه که تقریباً تاریخ مشابهی را سپری کرده اند، کشوری چند حزبی است که اندیشه های قوی اسلامگرایی، لیبرال، ملی گرا و چپ را در خود جای داده است. در چنین حالتی یا باید یک دولت و قدرت مطلق، دیگر اندیشه ها را سرکوب کرده و همچون دوران پیش از انقلاب مجالی برای بازی به آنها ندهد، یا اینکه شرایطی فراهم شود که بازی قدرت بین دیگر احزاب نیز رعایت شود. 

مصر تاکنون تجربه بازی دموکراتیک در عرصه سیاسی نداشته است، بنابراین سخت است که یک شبه پس از انقلاب به چنین شرایطی دست پیدا کند. در طول انقلاب مصر عمده گروه های ضددیکتاتور وجود داشتند و پس از انقلاب نیز به همان نسبت خواهان حضور در قدرت بوده اند. این در حالی است که اندیشه اسلامگرایی اخوان که کمتر در دوران انقلاب خود را نشان می داد، توانست آرای مردمی را برای به دست گرفتن پارلمان و دولت کسب کند. اخوان بیش از ۶۰ سال است که در مصر و حتی دیگر کشورهای منطقه فعالیت می کند. اخوان پس از حسن البنا و سید قطب روش سیاسی و مخالفت خود قدرت را تغییر داد و با طرح گام به گام از رویارویی مستقیم با دولت به سمت بازی در بدنه اجتماعی کشور رفت.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ یکشنبه چهارم اسفند 1392 توسط حســین اکــرمی
«جفری آرونسون»، مامور سابق سازمان سیا در مسایل مختلف در خاورمیانه در مطلبی در پایگاه تحلیلی «المانیتور» با عنوان «آمریکا با گزینه های دشواری در مصر روبه روست» می نویسد: آمریکا دهه هاست که به شدت درگیر مسابقه ای با اسلام سیاسی است. انقلاب ایران نشان داد با به قدرت رسیدن احزاب اسلامی که از قوانین الهی در سیاست هایشان استفاده می کردند، منافع آمریکا به خطر می‎افتد. الجزایر در آخرین دهه قرن بیستم و فلسطین امروز، نمونه هایی از خصومت درازمدت واشنگتن با کسانی است که به نام اسلام و با درخواست های مردمی و دموکراتیک به طور موفقیت آمیزی نظم کهن را به چالش می کشند. انقلاب مصر این مدل را از بین برده است. واشنگتن دو سال پس از ساقط شدن حسنی مبارک این نکته را درک کرده که ممکن است بیش از یک راه برای زندگی با اسلام سیاسی وجود داشته باشد.


* مصر دیگر مصر دوران جمال عبدالناصر نیست

تعادلی که اکنون بین دولت محمد مرسی، رئیس جمهور مصر و باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا ایجاد شده، هنوز ضعیف است. هر روز در مصر روز جدیدی است. اما مبارک رفته و چشم انداز مردمی و غیرقابل اجتناب تغییرات انقلابی را از خود بر جای گذاشته است. سیاست در مصر در دوران پس از مبارک با درگیری میان نهادها از جمله دادگاه ها، پلیس و امنیت و رقابت میان قدرت های سیاسی و اغلب در خیابان ها و بیشتر با خشونت شناخته می شود. دو سال مبارزه و آن‎چه که رأی گیری مداوم شناخته می شود از وقوع انقلابی در مصر،
از نظر واشنگتن انقلاب مصر که انقلابی بزرگ در جهان عرب محسوب شده و در پرجمعیت ترین و مهم‎ترین کشور عرب رخ داده، نمونه ای آموزنده است.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ شنبه سوم اسفند 1392 توسط حســین اکــرمی

چند رویداد مهم به این انتخابات اهمیت زیادی داده که عمده ترین آنها عبارت از :

۱- بهار عربی و موج آزادیخواهی در کشورهای عرب شمال آفریقا و خاورمیانه که از اوایل سال ۲۰۱۱ شروع شد تاثیراتش به انحاه مختلف به اردن هم رسیده است. با این حال اغلب ناظران سیاسی مستقر در پایتخت این کشور اظهار میدارند که ملک عبدالله پادشاه این کشور گوش شنوائی برای شنیدن صدای اعتراض مردم نداشته است. در دو سال گذشته تظاهرات زیادی در امان و دیگر شهر های عمده اردن در اعتراض به اقدامات دولت به ویژه در زمینه های اقتصادی صورت گرفته است که با خشونت پلیس در هم شکسته شده اند. بزرگترین تظاهرات از این دست بعد از اعلام نرخ های جدید سوخت و مواد غذائی نوامبر گذشته صورت گرفت که به دلیل شعارهای تندی که بر ضد پادشاه در آنها داده شد ، ملک عبدالله سفرش را به لندن لغو کرد و ترجیح داد در پایتخت مانده و تظاهرات را سرکوب کند.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ جمعه دوم اسفند 1392 توسط حســین اکــرمی

مقدمه

با نگاهی به اثرات علایق ژئوپلتیک در رفتار ابرقدرتها نسبت به ایران تا قبل از انقلاب اسلامی در می یابیم که موقعیت ژئوپلتیک ایران تا این مقطع بیشتر با تأکید بر متغیرهای مطرح در نظریات سنتی ژئوپلتیک ، ارزیابی می شد . در این راستا سیاست های آمریکا در منطقه بر مسائل امنیتی تأکید داشتند و ژئوپلتیک منطقه از این جهت که منابع انرژی را برای کشورهای غربی تأمین می کرد ، حائز اهمیت بود .

در نظریات کلاسیک ژئوپلتیک ، ژئوپلتیسن ها تأکید بسیاری بر فاصله ، فضا و مرزها داشتند ، یعنی ارزش هایی که در پدیده تکنولوژی نظامی آن دوره حائز اهمیت بودند ، ولی در سده حاضر ، دیگر قدرت نظامی ، شاخص قدرت رهبری برای کشورها در صحنه بین المللی نیست ، زیرا در حال ورود به عصری هستیم که نزاع مستقیم ، فرصت بروز نمی یابد و فاکتورها و متغیرهای جدید ، روش ما را در ارزیابی موقعیت های ژئوپلتیکی تعیین می کنند .(1)ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه یکم اسفند 1392 توسط حســین اکــرمی

گزافه نیست، اگر او را محبوبترین روحانی در میان مردم بحرین بنامیم. شیخ «عیسی قاسم» در طول دو سالی که از انقلاب بحرین می گذرد، همواره با روشنگری های خویش کابوسی برای آل خلیفه بوده است.

سرویس: بین الملل   تاریخ ۱۳۹۱/۱۱/۲۴   ساعت ۱۱:۲۷   شناسه خبر: ۱۳۹۱۱۱۲۴۰۰۰۰۰۱
شیخ عیسی قاسم


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم ، انقلاب بحرین در حالی در 14 فوریه 2011 رقم خورد و طی دو سال گذشته با وجود تمام سرکوبگری های رژیم آل خلیفه همچنان با مظلومیت به راه خویش ادامه می دهد که این تداوم و استمرار را مدیون وجود رهبرانی بزرگ و با ذکاوت هدایت آن را به دست گرفته اند.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ سه شنبه بیست و نهم بهمن 1392 توسط حســین اکــرمی

محمد بابایی نویسنده وبلاگ سنگر زمانه در آخرین آخرین پست وبلاگ خود نوشت: عصر ظهور عصری است که براساس وعده ی همه ی انبیای الهی یک تحول همه جانبه ی عمیق و فراگیر در جامعه ی بشری یعنی در مقیاس جامعه ی جهانی اتفاق می افتد. عصر ظهور عصر تجلی حقیقت در جهان و زندگی انسان ها با حقیقت است.


حقیقتِ توحیدی که همه به دنبال آن هستند ظهور پیدا می کند. عصر ظهورِ ولایت حضرت حق در جهان عصر ظهور حیات و نور است و تحولی هم که اتفاق می افتد تنها در مقیاس حیات معنوی انسان نیست، بلکه همه ابعاد حیات انسان را دگرگون می کند و منتهی به تمدن دیگری می شود؛ تمدنی الهی و اسلامی، یعنی آنچه در عصر ظهور اتفاق می افتد ظهور کلمه ی توحید در عالم و تحقق این کلمه در اعماق جامعه ی بشری و در نتیجه ظهور و بروز آن در همه ی زوایای زندگی بشر است، به نحوی که زندگی انسان در عصر ظهور تبدیل به یک حیات طیبه ی معنوی می شود.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ دوشنبه بیست و هشتم بهمن 1392 توسط حســین اکــرمی

انگیزه‏ و هدف این جریان ها براندازی حکومت آل خلیفه بر این کشور است.
این هدف بیانگر این امر است که مردم بحرین همواره از حاکمیت ‏آل ‏خلیفه بر بحرین رضایت نداشته اند. درباره مهمترین دلایل نارضایتی مردم بحرین از حاکمیت آل خلیفه دو نکته بیش از نکات دیگر حائز اهمیت است:


خاستگاه اصلی آل خلیفه

پیش از هر نکته باید تاکید کرد که آل خلیفه‏، بحرینی الاصل نیستند. در واقع نگاهی به خاستگاه این خاندان نشان می دهد که نیای بزرگ خاندان یعنی «خلیفه‎ بن‎ محمد بن ‎فیصل» از عرب های «عتوبی» بوده که به «عَنَزه»، یکی از قبایل عدنانی ساکن «نجد» و شمال عربستان وابسته است که در قرن هفده میلادی به دلیل خشکسالی از عربستان کوچ کرد و راهی کویت شد. این اتفاق در سال 1716 میلادی روی داد.
نیاکان آل خلیفه که هم نژاد و هم قبیله ای خاندان «آل الصباح» در کویت هستند (چون آنها نیز عتوبی می باشند) در سال 1765 به دلیل اختلافاتی که با آل صباح پیدا کردند، راهی بحرین شدند. در واقع «شیخ‎ محمد»، رئیس آل خلیفه از طریق شیخ «‎نصرالله خان»، حاکم وقت بوشهر به حکومت ایران نزدیک شد و چندی بعد به شرط پرداخت مالیات به دولت ایران به سمت شیخی بحرین منصوب شد تا آل خلیفه جای پایی برای خود در بحرین باز کند.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ دوشنبه بیست و هشتم بهمن 1392 توسط حســین اکــرمی

یفای نقشی فعال از سوی کشورهای رقیب ایران در کشور مصر فراهم کرده است. ایران می تواند با موقعیت سنجی مناسب از این فرصت در جهت بهبود روابط با مصر استفاده کند.

گروه سیاست خارجی برهان/ محمد رضا مرادی؛ روابط دو کشور ایران و مصر، که دارای تمدن های کهن در جهان هستند، یکی از پر اُفت وخیزترین روابط در میان بازیگران عرصه ی بین الملل در قرن بیستم و اوایل قرن 21 بوده است. در طی91 سال گذشته، یعنی از سال1300 و استقلال مصر، روابط دو کشور شاهد دورانی از دوستی تا دشمنی و تنش بوده است. ایران در سال 1300 با اعلام استقلال مصر این کشور را به رسمیت شناخت. در دوران رضاخان، روابط دو کشور رو به گسترش نهاد. ازدواج محمدرضا پهلوی با فوزیه، خواهر ملک فاروق، پادشاه مصر، در 1317 روابط دو کشور را به اوج خود رساند. با به قدرت رسیدن نظامیان چپ گرا در مصر و حمایت از دکتر مصدق، روابط بین دو کشور تنش آمیز شد. مصر در دوران جمال عبدالناصر در بلوک شرق و ایران در بلوک غرب قرار داشت و همین مسئله باعث تداوم تنش ها گردید.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ یکشنبه بیست و هفتم بهمن 1392 توسط حســین اکــرمی

حمد بن عیسی آل خلیفه پادشاه، حلیفه بن سلمان آل خلیفه نخست وزیر و سلمان بن حمد آل خلیفه ولیعهد.آنها در حقیقت کشور بحرین را به صورت یک شرکت انتفاعی خانوادگی اداره میکنند. نا آرامی های بحرین در اعتراض به حکومت خود کامه امیر بحرین از اوایل سال ۲۰۱۱ همزمان با گسترش اعتراضات در دیگر کشورهای حوزه خلیج فارس و شمال آفریقا و شبه جزیره عربستان آغاز گردید. امسال مصادف است با دومین سالگرد آغاز قیام. حوادث دو سال گذشته در بحرین و تاکتیک های مبارزه پادشاه بحرین با مبارزان مسلمان را میتوان به شکل زیر خلاصه کرد : ۱
- خاندن آل خلیفه اساساً بومی بحرین نیستند. آنها در سال ۱۷۸۳ از شبه جزیره عربستان به جزیره بحرین مهاجرت کرده و بعد از مدتی توانستند حکومت را در دست خود بگیرند. از اوایل قرن نوزدهم تا سال ۱۹۷۱ بحرین با دولت انگلیس قراردادی را به امضاء رسانیده و تحت عنوان بخشی از سواحل متصالحه سرزمین مورد حمایت انگلیس باقی ماند. غیر بومی و بیگانه بودن خاندان آل خلیفه و ارتباطات آنها با خاندان آل سعود همواره باعث گردیده که بین دو خاندان سلطنتی روابط نزدیکی برقرار باشد. در اوایل سال ۲۰۱۱ و با تشدید نا آرامی های داخلی بحرین ، زمانی که مقامات رسمی بحرین احساس کردند با نیروی پلیسی که دارند نمیتوانند با مبارزان بحرینی مقابله کنند ، از عربستان سعودی کمک خواستند. آنها بی درنگ واحد هایی از نیروهای امنیتی سعودی را به کمک پادشاه بحرین فرستادند. این نیروها به دلیل خصلت بیگانه و غیر بومی بودن هر چه در توان داشتند برای سرکوب وحشیانه قیام های مردمی ملت بحرین به کار گرفتند.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و ششم بهمن 1392 توسط حســین اکــرمی

صدور انقلاب در شکل­های متفاوت انجام پذیرفت و از الگوها و ابزارهای متعدد و مختلفی سود برده شد. بدین ترتیب، صدور انقلاب نمودهای متنوعی داشت. این سیاست از همان روزهای نخست انقلاب با واکنش­های متعددی رو به رو شد، اما امام خمینی (ره) قاطعانه پاسخ دادند ما انقلابمان را به تمام جهان صادر می­کنیم. با چنین عزم قطعی در صدور انقلاب، آنچه به یک احتمال یا یک فرازو نشیب بدل شده است، چگونگی اجرا و شیوه­هایی است که منجر شده برخی از صدور فرهنگی و نظامی انقلاب سخن بگویند. ابعاد و وجوه پیرامونی این مسئله در این نوشتار بررسی خواهد شد.

 
چیستی و پیدایی صدور
 
صدور انقلاب از طبیعت آن برمی­خیزد؛ این نتیجه ی قهری انقلاب در سراسر تاریخ، چه در صورت قدسی (مانند انقلاب پیامبر اسلام) و چه در انواع دنیوی و غیرمذهبی آن، بوده است. اصطلاح «صدور انقلاب» همچون واژه های مداخله، تجاوز و دفاع از خود، در نوشته­های روابط بین­الملل آورده نشده است. «با این حال، ایده ی اصلی در پی­گیری اقدام به صادر کردن انقلاب نه دقیقاً در پرداخت اروپامحوری و به زبان جامعه ی بین­الملل پس از ‍ ‍ ‍[معاهده] وستفالیا، بلکه در تعریف وسیع کلمه بخشی از روابط بین­الملل کهنه و کنونی است» که هر چند در داخل نظام بین­الملل جریان می­یابد، شیوه­ی به چالش کشیدن نظم موجود نظام بین­الملل است.[1]ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و ششم بهمن 1392 توسط حســین اکــرمی

فلسطینی هایی که از همه نقاط در این روستا گردهم آمده بودند آنجا را روستای باب الشمس نام نهاده بودند. نکته ای که باعث گردید این روستا اهمیت خاصی را پیدا کرده و مورد توجه همه جهانیان از طریق رسانه ها قرار بگیرند الگو برداری از یک سنت رایج صهیونیستی است.

به گفته یکی از ساکنان این روستا در حالی که صهیونیستها به منظور اشغال سرزمین های عربی به تاسیس روستا های موقت که با استفاده از کانکس و چادر بر پا می شوند مبادرت کرده و سرانجام دربلند مدت به اشغال خود جنبه قانونی بخشیده و برای به اصطلاح آبادی خود تاریخ و شناسنامه درست میکنند ، به فکر ما رسید که چرا ما که مالک اصلی این زمینها هستیم این کار را نکنیم. درحقیقت ما الگو برداری تکنیکی از اقدااتی کردیم که صهیونیستها سالهاست از آن استفاده کرده و سرزمین اعراب را قطعه قطعه به تصرف خود در می آورند.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ جمعه بیست و پنجم بهمن 1392 توسط حســین اکــرمی

غرب و همدستان منطقه ای آن تاکنون بیش از 9 سناریو در سوریه اجرا نموده اند که همه ی آنها با شکست مواجه شده است.

حدود دو سال از آغاز جنگ داخلی در سوریه می گذرد که این جنگ فراز و فرودهای متعددی داشته است. دشمنان سوریه و نظام بشار اسد تا به حال سناریوهای متعددی را مورد بررسی و اجرا قرار داده اند که تا به حال عمده آنها با شکست مواجه شده اند. این سناریوها را می توان به دو بخش تقسیم کرد، سناریوهایی که قبل از برگزاری نشست دوحه انجام شده و سناریوهایی که بعد از آن نشست انجام شده، که ما در این مطلب از سناریوهای قدیم و جدید استفاده می کنیم.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه بیست و چهارم بهمن 1392 توسط حســین اکــرمی

ریاست جمهوری اسلامی ایران در روزهای 18 و 19 بهمن جهت حضور در اجلاس سران سازمان کشورهای اسلامی عازم قاهره خواهند شد. برهان به همین بهانه، در مطلبی به فرصت های روابط دو کشور پرداخته است. در قسمت اول به مهم ترین پتانسیل های ایران و مصر برای همکاری در زمینه های فرهنگی و اقتصادی اشاره شد. این قسمت، با توجه به سابقه ی همکاری های منطقه ای دو کشور، به ارائه ی راهکارهایی در این زمینه در جهت نزدیکی دو کشور به یکدیگر اختصاص دارد. 

 
مسائل منطقه ای
 
ایران و مصر، علی رغم آنکه بعد از انقلاب اسلامی در ایران به دلیل پیمان کمپ دیوید روابط خود را قطع کردند، اما در این مدت در بعضی از طرح های منطقه ای با هم همکاری کرده اند و حتی در مقاطعی با همکاری خود از وقوع جنگ در منطقه جلوگیری نموده اند. این دو کشور، به دلیل آنکه کشورهای موازنه گر در خاورمیانه هستند و تصمیمات و تحرکات آن ها در عرصه ی بین الملل تأثیرات زیادی بر سایر بازیگران منطقه خواهد گذاشت، می توانند از این جایگاه در راستای حل مسائل منطقه ای بهره بگیرند.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه بیست و چهارم بهمن 1392 توسط حســین اکــرمی

ˈمحمود احمدی ن‍ژادˈ رییس جمهوری اسلامی ایران، از هفدهم بهمن ماه به مصر رفته است تا در دوازدهمین اجلاس سران سازمان همکاری های اسلامی شرکت کند.


این، در حالی است که روابط دیپلماتیک بین تهران و قاهره از زمان پیروزی انقلاب اسلامی به مدت 34 سال قطع شده بود، اما سرنگونی رژیم ˈحسنی مبارکˈ رییس جمهوری پیشین مصر، به دنبال انقلاب دو سال پیش مردم این کشور بار دیگر زمینه نزدیکی دو کشور را فراهم ساخت. این در حالی است که طی این سال ها، دو ملت همواره در بسیاری از موارد مانند مخالفت با هر اقدام رژیم صهیونیستی در منطقه با اتخاذ مواضعی مشابه کنار یکدیگر ایستاده بودند.

البته پیش از سفر احمدی نژاد به قاهره، حدود پنج ماه قبل نیز ˈمحمد مرسیˈ رییس جمهوری مصر، برای شرکت در شانزدهمین نشست سران جنبش غیرمتعهدها به تهران آمده بود تا کرسی ریاست را به جمهوری اسلامی ایران تحویل دهد.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه بیست و سوم بهمن 1392 توسط حســین اکــرمی

حضور آمریکایی ها در منطقه

آمریکایی ها از همان روزهای اول و خصوصاً پس از خودنمایی در جنگ جهانی دوم، برای این منطقه برنامه های زیادی داشتند ولی همواره رقیب سرسختی بنام امپراطوی شوروی، گاهاً گوی میدان را از آنان می ربود. خصوصاً که در دهه پنجاه و شصت بسیاری از کشورهای منطقه وابسته به قطب چپ شده بودند و جریان ناسیونالیزم عرب، که وابسته به قطب چپ بود پیشتاز آن بود و این خاطره تلخ در اذهان آنان باقی مانده بود. پس از افول این جریان، خصوصاً پس از شکست در جنگ شش روزه در 1967 با پیشتازی سادات – رئیس جمهور مصر- از دهه هفتاد میلادی، آمریکاگرایی نیز فزونی یافت.

ایران نیز، در آن شرایط، متولی ژاندارمی منطقه و پیشتازی در خاورمیانه برای حمایت از منافع آمریکایی ها شده بود و نقش خود را به خوبی بازی می کرد!

انقلاب ایران و تغییر برنامه ها

هنوز از روزهای خوش آمریکایی ها و رؤیاهای بلندشان برای چپاول منطقه، چند سالی نگذشته بود که در اواخر دهه 70 یعنی در سال 1979 انقلاب ایران، همه معادلات طرفین را به هم ریخت.

شوروی از ترس رسیدن این اندیشه به مرزهای چین، افغانستان را به تسخیر درآورد و عراق، کشور وابسته به خود را مسلح نمود و آمریکا نیز از کودتا تا حضور مستقیم در جنگ و تجهیز عربها و... را به اجرا گذاشت و در منطقه، رقیبی جدید نیز یافت که اتفاقاً، گفتمانی جدید داشت و رقیب هر دو قطب شده بود!ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه بیست و سوم بهمن 1392 توسط حســین اکــرمی

تمامی شبکه های تلویزیونی، ماهواره ای و کابلی آمریکا تقریباً به وسیله شش غول رسانه ای اداره می شوند و با توجّه به اینکه این رسانه های آمریکایی مخاطبان زیادی در سراسر جهان دارند و در واقع تمامی اخبار، اطّلاعات و برنامه های سرگرم کننده مردم جهان از طریق این رسانه های انحصاری تأمین می شود، می توان اذعان داشت که این غول های رسانه ای بر تمامی جهان مسلّط هستند.شش ابر رسانه آمریکایی، جریان اصلی رسانه ها در جهان را در دست دارند و هدف اوّلیه آنها نیز سلطه جویی اقتصادی است و نه اطّلاع رسانی. این ابر رسانه ها که هر کدام دارای شبکه های رادیویی، تلویزیونی، ماهواره ای و … هستند، به اشکال گوناگون تحت سلطه صهیونیست ها قرار دارند و در جهت پیشبرد اهداف صهیونیسم فعّالیت می کنند.

تمامی شبکه های تلویزیونی، ماهواره ای و کابلی آمریکا تقریباً به وسیله شش غول رسانه ای اداره می شوند و با توجّه به اینکه این رسانه های آمریکایی مخاطبان زیادی در سراسر جهان دارند و در واقع تمامی اخبار، اطّلاعات و برنامه های سرگرم کننده مردم جهان از طریق این رسانه های انحصاری تأمین می شود، می توان اذعان داشت که این غول های رسانه ای بر تمامی جهان مسلّط هستند.
سیاست های دولت آمریکا، مبنی بر کنترل نکردن صنعت ارتباطات، منجر به ادغام شرکت هایی در این کشور شد که خود زمینه به وجود آمدن غول های رسانه ای را فراهم آورد. این غول رسانه ای که طیّ دهه ۱۹۹۰ م. به لحاظ گستردگی تقریباً سه برابر شدند، اکنون با سرعت بیشتری به رشد خود ادامه می دهند.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه بیست و سوم بهمن 1392 توسط حســین اکــرمی

انقلاب اسلامی ایران در سال 1357 از ابتدای شکل گیری مورد توجه بسیاری از اندیشمندان بوده چرا که این انقلاب را می توان به معنای واقعی کلمه انقلاب دانست.

برای مفهوم انقلاب تعاریف مختلفی ارائه شده مثلا عده ای معتقدند انقلاب عبارت است از فروپاشی موقتی یا طولانی مدت انحصار قدرت دولت و یا بنا بر تعریف شهید مطهری انقلاب عبارت است از طغیان و عصیانی که مردم علیه نظام حاکم موجود برای ایجاد وضع و نظمی مطلوب انجام می دهند یعنی انقلاب از مقوله عصیان و طغیان است علیه وضع حاکم برای وضعی دیگر؛ پس ریشه های انقلاب دو چیز است: یکی نارضایتی و خشم از وضع موجود و دیگر آرمان یک وضع مطلوب.

اما باید در یک تعریف کلی می توان گفت انقلاب مساوی است با تحول، تغییر، دگرگونی و عوض شدن.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ سه شنبه بیست و دوم بهمن 1392 توسط حســین اکــرمی

طی روزهای اخیر، برخی اخبار تأیید نشده، از آموزش نیروهای شبه نظامی «اویغور» حاضر در سوریه توسط نیروهای نظامی و امنیتی ترکیه حکایت داشت. بر اساس این اخبار که گویا از طریق منابع اطلاعاتی پاکستانی منتشر شده، برخی عناصر شبه نظامی اویغور که برای مبارزه علیه دولت بشار اسد از مناطق شرقی چین (به ویژه استان سین کیانگ) به سوریه رفته بودند، از سوی ترکیه آموزش دیده و اینک در راه بازگشت به موطن خود هستند تا با شیوه های مدرن تر و احتمالاً پشتیبانی اطلاعاتی بیشتر، مبارزات خود علیه دولت مرکزی چین را از سر بگیرند. بر اساس این گزارش ها، ترکیه درصدد است به این طریق از چین که تاکنون به عنوان یکی از حامیان اسد عمل کرده و مانع سقوط وی شده، انتقام بگیرد.

البته جنبش اویغور ها در چین، حرکتی جدید نیست و پیشینه جدایی طلبی در منطقه سین کیانگ (ترکستان شرقی) چین حتی به اواخر قرن نوزدهم بازمی گردد؛ اما تحرک جدید اعضای این جنبش در پرتو تحولات دو سال اخیر منطقه خاورمیانه و انقلاب های عربی و حضور و مبارزه شماری از آن ها در سوریه و دیگر مناطق، نشانه اضافه شدن بعدی منطقه ای و بین المللی به این جنبش است که تبعات مهمی را با خود به همراه خواهد داشت.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ دوشنبه بیست و پنجم آذر 1392 توسط حســین اکــرمی